12 сезона в елита при мъжете, 19 световни рекорда, три Олимпиади, две олимпийски титли; първият мъж минал бариерата от 100, 200 и 300 точки, единственият спечелил всички най-големи турнири, първият приземил четворен ритбергер, четворен тулуп с троен аксел и четворен тулуп с ойлер и троен флип в състезание.
Това е Юзуру Ханиу.
Но това са само цифрите.
Зад тях стои една икона на фигурното пързаляне, човек който го издигна до друго измерение, и който спечели любовта на милиони.
На 27 години, Юзуру обяви края на своята кариера, благодари на феновете си и обеща да го гледаме в грандиозни шоу програми, в които ще продължи да преследва чистия четворен аксел.
За феновете си той е „Принца на леда“, а всяко негово появяване предизвиква истинска истерия. Дори тези, които не гледат фигурно пързаляне, вероятно знаят за стотиците плюшени мечета, които „валят“ по леда след изпълненията му.
Само на 19 години Ханиу спечели Олимпиадата в Сочи и стана най-младият шампион от 1948 г и първият азиатец – шампион, което го превърна в най-голямата спортна звезда на Япония. Четири години той защити титлата, нещо което не бе правено от 1952 г.
Няма смисъл да изброявам или припомням успехите му, защото Юзуру е много повече от шампион. Роден сякаш на леда – той има всичко, освен скоковете изпълнява едни от най-атрактивните елементи на леда, изискващи невероятна гъвкавост и нетипични за мъже – пирует Биелман, Ина Бауер и др. От съвсем малък демонстрира артистичност и усещане към музиката, когато искаше можеше да изиграе невероятни програми.
Но по-голямата част от кариерата му мина като трибют към Япония, на последните си две олимпийски участия интерпретира съдбата на две местни легенди – Абе но Сеймей и Уесуги Кеншин. Отдели време, за да помогне на жертвите от земетресението през 2011-а като дари и двете си олимпийски премии на засегнатия регион.
Обичан от всички – треньори, състезатели, фенове – днес Юзуру Ханиу накара светът да говори за него и със сигурност няма да е за последно.