Двукратният световен шампион по фигурно пързаляне за България Максим Стависки даде интервю за руската агенция „РСпорт“. Партньорът на Албена Денкова в живота и на леда сподели впечатленията си от танцовите двойки след края на Гран при сериите.
-Максим, шестте етапа на Гран при вече завършиха. Какви са впечатленията ти от руските двойки?
-Нашите двойки попадат в две групи. В едната са Екатерина Боброва/Дмитрий Соловиев и Елена Илиних/Никита Катцалапов, които се борят за златните медали. За третото място у нас битката ще бъде между Ксения Монко/Кирил Халявин и Екатерина Рязанова/Иля Ткаченко. В Канада Рязанова и Ткаченко не се представиха добре и изтърпяха много критика, в Москва се пързаляха нелошо, но постановката им не е интересна.
За Монко и Халявин може да ме обвините, че не съм обективен, защото съм участвал в подготовката им. Смятам обаче, че те са напреднали много, работят здраво. Битката между двата тима за третото място в националния отбор ще бъде интересна, но ще се намеси и политиката на федерацията.
-Могат ли Виктория Синитцина и Руслан Жиганшин да са третата руска двойка?
-Те са отлична, млада двойка с голямо бъдеще. За мен обаче юношите имат още много работа, за да придобият класа. Очаквам от тях следващия им сезон да е по-силен и да се борят за тройката.
-Как виждате борбата за най-добра руска двойка?
-На Боброва и Соловиев много им помага работата с Александър Жулин. Цялата треньорка група се е насочила към тяхната подготовка. Нещата вървят добре. Още лятото казах, че предпочитам Катя и Дима пред Елена и Никита. У Елена и Никита има голям потенциал, те дори не трябва да се учат да се пързалят, всичко им се получава естествено. При тях проблемът са в поддръжките, защото Никита изпитва болки в гърба.
В началото на сезона се говореше, че елементите им не са поставени правилно от Николай Морозов. Но състезанията показват, че те справят добре. Браво на тях, борбата на националния шампионат ще бъде интересна. Не съм готов да дам прогноза, всичко ще завиди от психологическата настройка и качеството на изпълнението.
-Боброва и Соловие промениха кратния си танц, след това и волния. Това ще им попречи ли?
-Защо да им попречи. За волната решението беше на Саша Жулин. Аз му казах, че не трябва да променя музиката, но когато Катя и Дима започнаха да се пързалят на Вивалди видяхме колко по-различни изглеждат. Това не е минус, новата музика ще им помага.
-Може ли да правим изводи от различните етапи. Илиних и Катцалапов получиха в Париж по-висока оценка от тази на Боброва и Соловив в Москва. Те победиха французите Пешала и Бурза, а Катя и Дима – не?
-Често се сравняват оценки от различни етапи. Оценката за техника е ОК, но тази за компоненти на програмата не трябва да се сравнява в различни състезания, защото зависи от много фактори. Има един израз „Стените у дома помагат“ и видяхте, че младите французи Габриела Пападакис и Гийом Чизерон надвиха Монко и Халявин в Париж, а в Москва се представиха много лошо. Относно Пешала и Бурза ще кажа, че не мога да сравнявам различни състезания, различни участници, различни съдии. Когато всички се съберат, всичко ще се види.
-Пешала и Бурза ли ще са основните конкуренти на руските двойки този сезон?
-Миналият сезон те се готвеха при Андежелика Крилова, която е прекрасен човек и треньор. Но нещата не им се получиха, имаха тежък сезон. За мен нямаха интересна програма. Свикнал съм с тяхната креативност, нови интересни поддръжки. Този сезон те се върнаха към своето пързаляне – артистични, с отлична хореография, новата им постановка е плюс за тях. Не мога да кажа, че всичко при тях е ново, но са в по-добра позиция от миналия сезон. Много харесвам Натали и Фабиан, но стискам палци за Катя и Дима и Лена и Никита.
-От видяното в Гран при сериите мислите ли, че италианците Анна Капелини и Лука Ланоте имат шанс за бронз на Олимпиадата в тази компания?
-Може да добавим италианците, но програмите им в предишните години бяха по-интересни. От доста време те се пързалят качествено, но дълбоко впечатление не са ми направили. Когато са на леда с другите фаворити се вижда разликата. В момента не мисля, че те могат да вземат бронза в Сочи. За него ще се бори първата руска двойка, французите и канадците Кейтлин Уивър/Андрю Поже. Техният волен танц ми харесва много. Друг е въпросът ще допуснат ли съдиите две канадски двойки на почетната стълбичка. За титлата ще се борят американците Мерил Дейвис/Чарли Уайт и канадците Теса Въртю/Скот Моър. Уивер и Поже може да станат разменна монета на канадската федерация.
-Ако говорим за битката за първото място коя двойка предпочитате Дейвис/Уайт или Въртю/Моър?
-При Марина Зуева двата тима станаха много силни в техническо отношение. Сърцето винаги ме е дърпало към Въртю и Моър. Тази година обаче тяхната волна програма не е олимпийска. Гледах ги, пързаляха се чисто, станаха първи, но не бях във възторг. В този момент Дейвис и Уайт са по-интересни. Канадците не показват нищо ново, но до Олимпиадата е възможно да променят програмата си. Към момента за мен Дейвис и Уайт ще победят безапелационно.
-Обяснете понятието „олимпийска програма“?
-Да завладеят сърцата и ума на зрителите. Сега с канадците това не се получава. Харесах Мадисън Чок/Евън Бейтс, Уивър и Поже, Елена и Никита в Париж. Теса и Скот се пързалят без грешка, но нямат тази емоция.