
Photo: Ginnastica Ritmica Italiana
Емануела Макарани остава старши треньор на ансамбъла по художествена гимнастика на Италия, но вече няма да е директор на националните отбори индивидуално и ансамбъл, пише „Repubblica“. Решението е било взето от консилиума на федерацията по гимнастика на „ботуша“, след днешното 3-часово изслушване в централата на Италианския олимпийски комитет (CONI).
Срещата се състоя по повод твърденията за психически тормоз на бившите гимнастички от състава на ‘адзурите’ Нина Корадини, Анна Баста и Джулия Галтароса, които са част от тима в различни периоди, в рамките на 10 години, като Галтароса в последствие работи и в щаба на Макарани. Резолюцията на съвета не засяга помощник-треньора на Макарани, Олга Тишина, която също е разследвана както от федералния, така и от обикновения прокурор на провинцията Монца. Според „OA sport“, по случая, в който Макарани и Тишина са обвиняеми, трябва да има съдебно решение до 2-3 месеца.
Постът на директор временно ще бъде зает от президента на федерацията Джерардо Теки, който потвърди, че финалното решение е било негово. „На 2 февруари федералният съвет ще гласува бюджета за художествена гимнастика. Сега целта е да спечелим олимпийска квота. (…) Нейната задача сега е да доведе момичетата до олимпиадата. Говорихме с тях и с родителите им. От днес сме спокойни, като цяло атмосферата е идилична. А какво точно се е случило, ще решат прокурорите.“
По-рано тази седмица полемика предизвика и снимка, изтекла в италианската преса и циркулираща в треньорските чатове в страната, на която целият ансамбъл, неговите треньори и някои от роднините на момичетата показват среден пръст към камерата. „La stampa“ определи жеста като подигравка с бившити им съотборнички, осмелили се да споделят преживяното. „Средният пръст е насочен към 2022 година, не към обвиняващите момичета. 2022 беше ужасна година за тях, допуснаха грешки (бел. ред. на Световното) в София и не се класираха за олимпиадата.“, твърди още Теки.
Освен 10-мата членове на консилиума (8 съветници и 2 вицепрезиденти), на изслушването присъства и капитанът на националния ансамбъл Алесия Маурели, която през последните дни в социалните мрежи обяви, че отбора се отказва от прякора „Пеперудите“ („Ле фарфале“), даден им от медиите преди повече от 18 години, по повод спечелването на сребърен медал от Игрите в Атина. Публикацията, споделена от всички в отбора, бе силно разкритикувана от бивши състезателки, включително и от Фабриция Д’Отавио, вицешампионка именно от Олимпиадата през 2004г.
„Дълбоко съм натъжена, разочарована и ядосана от определени изявления, които прочетох през последните 48 часа. Някой си е направил труда да обяви СМЪРТТА на нещо изключително голямо и ценно, получено в наследство, с честта и бремето да го защитават и да го съхраняват във времето за гимнастиката и гимнастичките на утрешния ден. Нещо, за което само Господ знае колко пот и сълзи бяха необходими, за да бъде създадено от нищото и да бъде превърнато от просто име в сигурност в очите на света, в гордостта на цяла една нация. Прякор, който се утвърди като Школа, подхрани стотици мечти и отвори врати и бариери. И с каква цел? Не намирам смисъл. С притеснение установявам само, че фокусът очевидно е изместен от основния проблем. Улавям и малко арогантност. Аз не съм там. И се надявам (държа да го уточня предвид неистово странната логика), че и аз не минавам за някого, за когото гроздето е кисело само защото не го стига.“, завършва Д’Отавио в профила си в Instagram, имайки предвид изказването на Емануела Макарани, че оплакванията за насилие идват единствено от гимнастички, които не са успели да участват на олимпиада.
Fabrizia che centra il punto sulla questione del nome rinnegato e lei fa parte di chi ha dato vita a quel nome #italgym pic.twitter.com/a2W7TbzwME
— Lucia🧸 (@xfreehugsbaby) January 12, 2023