
Ph: time.com
Четиригодишна забрана да участва на и да провежда крупни спортни мероприятия получи Русия от Световната антидопингова агенция (WADA), в следствие на повторно отнемане на лиценза на местния орган за борба със забранените субстанции RUSADA. Това включва Олимпийските игри в Токио догодина, зимната Олимпиада в Пекин през 2022, както и Световните първенства.
И докато това на пръв поглед изглежда като сурово наказание, доказалите се като чисти атлети отново ще могат да се състезават под неутрален флаг, като „Неутрални атлети/Олимпийци от Русия“, както се случи през 2018 в Пьонгчан. Победителите ще слушат химна на Международния олимпийски комитет (или съответната федерация), а медалите няма да бъдат считани за спечелени от Русия.
RUSADA ще има 21 дни да обжалва решението пред Спортния арбитражен съд в Лозана (CAS).
Припомняме, че още за ОИ Рио 2016 всеки представител на „сборная“ трябваше да получи одобрение от съответната федерация, а от лекоатлетите бе допусната една-единствена състезателка. Непосредствено преди Игрите в Кореа пък, някои спортисти не бяха „поканени“ да участват, сред които фигуристите Иван Букин и Ксения Столбова.
Въпреки че решението беше очаквано (или може би точно заради това), 9 от 17-те членове на комисията на атлетите към WADA настояха руските състезатели да получат пълна забрана за участие, писа по-рано този месец BBC. В отворено писмо те изразиха мнение, че докато не бъдат взети твърди мерки за защита на чистите спорт и спортисти, „спортовете, които толкова обичаме ще бъдат опетнени, а крупните погазвания на правилата ще продължават“. Това убеждение бе подкрепено и от вицепрезидента на WADA Линда Хелеланд.
В света на гимнастиката:
Какво би означавало това за предстоящите форуми в художествената гимнастика?
През 2020 предстоят серия от Световни купи, Гран при турнири, Европейско първенство и заветната Олимпиада в Токио. Тъй като първите три вида състезания не са считани за „крупни“, ефектът от забраната руските гимнастички ще усетят едва в гимнастическата зала в Япония. На първо място, те няма да видят руския флаг до името си, а знамето на МОК. Състезателките ще бъдат обявявани като „Olympic athlete(s) from Russia“ (Олимпиец/олимпийски отбор от Русия), на триката им няма да присъства гербът на Федерацията – познатият ни двуглав орел, а анцузите ще трябва да са в неутрални цветове, различни от тези на руското знаме. Вместо „Россия – священная наша держава“, победителите (и публиката) ще трябва да изслушат „О, олимпийски огън безсмъртен“.
Забрана се очаква да има и за зрителите, които няма да могат да развяват знамето на родината си, а главният треньор на отбора по художествена гимнастика Ирина Винер-Усманова ще трябва да се лиши от любимата си шапка-трикольор, която носи неизменно на големи състезания.
Всичко това ще се отнася и за следващите няколко световни първенства – през 2021, 2022 (София) и 2023 (Валенсия, Испания) година, с известната подробност, че въпреки заявеното лично от Винер-Усманова желание Москва и по-конкретно чисто новият дворец на художествената гимнастика да приемат шампионата през 2021, това също няма да бъде допуснато. Въпроси изникват и около участието на Наталия Кузмина в Техническия комитет по ХГ към ФИГ, като председател.
За да стигнат до тези най-големи форуми обаче, всички грации ще трябва да докажат, че са чисти чрез редица проверки, вероятно в чуждестранни лаборатории.
Ако пък на определена гимнастичка не бъде позволено участие, федерацията и ОКР (Руският олимпийски комитет) вероятно ще могат да номинират друга или да се откажат от съответната квота.